REWŞAN’IN YENİ ALBÜMÜ TOV (TOHUM) ÇIKTI!

Rewşan’ın yeni albümü TOV (Tohum), CK Music Production etiketiyle 10 Ocak 2020’de tüm dijital platform ve müzik marketlerde yerini aldı. Özgün yorumu ve unutulmaya yüz tutmuş şarkılardan oluşan ilk albümü ‘Ax Lê Wesê’ (Ah Vesile) ile müzikseverlerin dikkatini çeken Rewşan, ikinci albümüyle sıra dışı bir koleksiyona imza atıyor.

TOV’u diğerlerinden farklı kılan en önemli unsur, Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv ve Aram Tigran gibi çok değerli şair ve ozanların dizeleriyle, günümüz bestekarlarından Dr. Ahmet Kaya ve Mirady Doğan’a ait eserlerin birlikteliğiyle Progresif Folk türünde ortak bir sound oluşturması… Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinden 10 eserin yer aldığı bu albümün bir diğer özelliği de sanatçının kendi bestelerini de gün ışığına çıkartması…

Peki TOV Bize Neler Anlatıyor?

Dillerin ve gönüllerin henüz sınırlarla tanışmadığı kadim zamanlardan ilham alınarak yapılan bir albüm TOV… Aşkın anlatıldığı ve haliyle dilin daha naif olana doğru boyut değiştirdiği zamanlardan söz ediyor. Geçmişin şiirsel belleğinden beslenen TOV; bazen bir güzelin utangaç bakışıyla kara sevdaya tutulmuş bir delikanlının serzenişini, bazen muhacir bir babanın kızına öğüdünü bazen de bir din önderinin nefsi ve inancıyla olan imtihanını anlatıyor. Müziğin öz hikâyemize nasıl sirayet ettiğini hissettiren TOV, tıpkı bir tohumun belleğinde var olan bilgi gibi hem büyülü bir geleneğin parçası hem de hiç bitmeyecek bir nefes gibi…

Müzik direktörlüğü ve aranjelerini Hakan Gürbüz’ün yaptığı albüm, uzun süren bir çalışmanın ürünü… Gürbüz, albümü ve hedeflerini tanımlarken; ”Dünyada müzikle ilgili çoğu festivalde, Afrika ya da Asyalı bir solist sizi mest edebilir; dilini anlamasanız bile… Müziğin evrenselliği de burada değil midir zaten? Bizler de her tür melodinin fışkırdığı zengin bir coğrafyada yaşayan müzisyenler olarak, dünyada kendi kategorimize ait her festivalde müzik yapabilmeliyiz” diyor. Geleneksel ve modern enstrümanlarla tasarlanan TOV, Progresif Folk (gelişime açık halk müziği) ekseninde, ‘Dünya Müziği’ kategorisinde tanımlanabilecek bir çalışma…

Büyük bir aşk ve emekle hazırlanan albümde Rewşan’a; dünya müziğinde de önemli bir yere sahip olan üç müzisyen; gitarda Cenk Erdoğan, kopuzda Coşkun Karademir, davulda Ömer Arslan gibi değerli üstatlar eşlik ediyor. İsmail Altunbaş (perküsyon), Umut Şenyaylar (keman), Hazal Akkerman (viyolonsel), Bekir Şahin Baloğlu (ud), Onur Nevşehir (klavye) ve Erdi Arslan (duduk/klarnet) albüme eşlik eden diğer sanatçılar… Mix ve mastering’ini Evren Arkman’ın üstlendiği albümün kayıtları Drum And Bass, Mixhane, Stüdyo UnDo ve sanatçının kendi ev-stüdyosunda gerçekleştirildi. Farklı, rengarenk ve evrensel tarzıyla sanatçı, müzikseverleri kendi belleğine doğru, sınırları olmayan şiirsel bir yolculuğa çıkarıyor.

Rewşan’ın ilk Lansman Konseri ise 29 Ocak 2020’de İstanbul, Moda Sahne’de gerçekleşecek.

 

Press release

REWŞANS NEW ALBUM  TOV (SEED), HAS BEEN RELEASED!

Rewşan’s new album TOV, will be in the music stores on January 10, 2020 in form of digital platforms and hard copy. Rewşan, whom after releasing her first album  ‘Ax Lê Wesê’ (Oh Vesile), made a name for herself for a long time, has released her second album TOV, a CK Music Production.

Alongside with today’s composers Dr. Ahmet Kaya and Mirady Doğan which we will listen to for the first time, the artist uncovers her own compositions as well. Alongside works from powerful and well-known poets such as Kamuran Ali Bedirhan, Fêrikê Ûsiv and Aram Tigran, this album contains 10 works from the Kurdish Kurmanci dialect.

What Does TOV Tell Us?
An album inspired by the ancient times when languages ​​and hearts have not yet met any boundaries, TOV … describes the time when love is spoken and the language of love changes dimension towards the more naive. Nourished by the poetic memory of the past,TOV; sometimes depicts the way a beauties shy gaze makes a young man fall head over hills in love, sometimes an immigrant fathers advice to his daughter and sometimes a religious mans trial of his desires and his faith. TOV, which makes us feel how the music spreads to our own story, is like a piece of knowledge in the memory of a seed, both a part of a magical tradition and an endless breath… The album, which musics directorate and arrangements were made by Hakan Gürbüz, is the product of a long-lasting work … Gürbüz defines the album and his go at most music festivals around the world, a soloist who plays in any language of Africa or Asia may enchant you; Even if you don’t understand the language… Isn’t this the universality of music? We, as musicians living in a rich geography where every kind of melody emanates from the territory, should be able
to make music at any festival in the world. ‘TOV’ album, designed by combining traditional and modern instruments, is a work that can be defined in the category of  World Music on the axis of ‘Progressive Folk’ . Rewşan’s album which has been prepared with great love and effort; will be accompanied by three musicians who have an important place in the music world; Guitarist Cenk Erdogan, lutenist Coskun Karademir, drummer Omer Arslan are accompanied by valuable instrumental masters. İsmail Altunbaş (percuison), Umut Şenyaylar (violin), Hazal Akkerman (cello), Bekir Şahin Baloğlu (oud), Onur Nevşehir (keyboard) and Erdi Arslan (clarinet) are other artists accompanying the album. The album was recorded by Drum And Bass, Mixhane, Studio UnDo and the own ‘home-studio Mix. With its distinctive, colorful and universal style, Rewşan takes the listeners on a poetic journey to their own memory without boundaries. The artist’s first Launch Concert will take place on January 29, 2020 at ModaSahne in Istanbul.

ABOUT REWŞAN

Rewşan was born in Tatvan district of Bitlis/ Turkey. She graduated from Ankara University of Psychological Counseling and Guidance Department. She continued her education further by earning master’s degree in Acting from Bahçeşehir University. She started her violin and harmony education at Ankara Çağlar Music School. She then went on to study Violin and Viola at Pera Fine Arts Music School. Rewşan performed at various festivals and events in Turkey for many years, in particularly Istanbul. She gave concerts together with orchestras such as Pera Jazz Orchestra, the Chamber Orchestra of the Golden Horn and Istanbul Technical University, Istanbul Film Music Contemporary Music Ensemble. She also worked as a violinist and vocalist in Akustic Moods and Horizon groups. In 2011, she gave concerts with Aram Talalyan, conductor of Armenia and Georgia, with the ‘Peace Melodies Symphony Orchestra’, which was a cultural project of the EU. She has also acted in film and theater, and has worked as a voice actor in many films. Kurdish music archives dating back to the 1930s such as Yerevan and Baghdad Radio as well as compilations of Armenian composer such as Gomidas Vartabed have an important place in Rewşan’s repertoires. She has also given concerts in various cities around Europe.

PROJECT
*In 2019, she released 4 singles ‘Kirasê Te’ , ‘Azîzakam’, ‘Bîngol’ and ‘Desmala min’ .
*Her first album "Ax Lê Wesê" was released in 2018.
*In 2014, Rewşan made a documentary called “Voices of the North” based on Kurdish women's vocal tradition and cultural recollections.

REWŞAN’s Maneger:
Büşra Tatar: +9005546661891
rewshan.celiker@gmail.com

*Important note to editors:The artist who began her musical journey as Rewşan Çeliker, will continue only under the name Rewşan.
Related Links:
• Website: www.rewsanceliker.com
• Youtube: https://www.youtube.com/rewsanceliker
• Facebook: https://facebook.com/rewsanceliker
• İnstagram: https://www.instagram.com/rewsanceliker
• Twitter: https://twitter.com/rewsanceliker
AX LÊ WESÊ Album https://music.apple.com/us/album/ax-le-wese/1462322301
KIRASÊ TE Single https://music.apple.com/us/album/kirase-te-single/1463854029

AZIZAKAM Single https://music.apple.com/us/album/azizakam-single/1463854218
BINGOL Single https://music.apple.com/us/album/bingol-single/1462925502
DESTMALA MIN Single https://music.apple.com/us/album/destmala-min-
single/1463873236